Yazar > Makaleler

İş Arayanları İş Bulanlara Çevirme Kılavuzu - 11

“Ben Aramam, Bulurum” Pablo Picasso

“Amaç büyüdükçe, engeller küçülür”
Münir Arıkan

Personel X’i hatırladınız değil mi?

Sevdiği bir işi yapmadığı için sık sık iş değiştirdiğini bulduğunda, sevdiği işi, yani kendini, içindeki özü bulmak için son iş yerinden de ayrılan Personel X’i.

Bir çok mail alıyorum. “Hocam, Personel X benim” diyen. O kadar çok Personel X var ki çevremizde. Umarım hepsi için bir kariyer rehberi ve yol haritası olur, bu yazı dizisi.

Personel X masabaşı işlerle işi olmadığını anlar, uzuuun uğraşlar sonucu.

Onun ruhunda, yamaç paraşütü, rafting, karting, trekking gibi doğa sporları vardır. Kayak, yüzmek, dalış ve yelkencilik gibi adrenalini yüksek faaliyetler vardır.

Ünvanını bulmuştur.

“Alternatif Doğa Etkinlikleri Uzmanı”

Personel X, ilk iş olarak kendisine güzel bir kartvizit bastırır.

Ve işte Personel X’in, hayata sıfırdan başlayan, o konuda hiç bilgisi olmayan bir kişi olarak, 10 yıl içinde nasıl olup da, o konunun sayılı uzmanlarından ve en başarılı insanlarından birisi olduğunun sırları, dostlar.

Aşağıda Personel X’i ““Alternatif Doğa Etkinlikleri Uzmanlığı”nda, dünya çapında başarıya götüren sırları okuyacaksınız.

Ama aşağıdaki maddeleri tek tek uygulamadan önce yapmanız gereken bir şey daha var.

Öncelikli olarak sevdiğiniz, uğruna hayatınızı adayacağınız bir iş bulun ve aşağıdaki stratejileri Siz de o sevdiğiniz işe uyarlayın.

1. www.googgle.com ve www.amazon.com dan doğa sporları ile ilgili 26 kitap buldu. Hocasının dediğine göre, her 15 günde bir kitap okuyacak ve her yıl kendi konusuyla ilgili 26 kitap bitiriş olacaktı. (Kitapların ortalama bedeli 10.-YTL’den 260.-YTL tutmuştu.)

2. Bu kitapları haftalık bir okuma planı çerçevesinde okuyup bitirdi. Önemli gördüğü yerleri renkli fosforlu kalemlerle çizdi.

3. Kitapların özetini çıkarttı.

4. Kitapların yazarı değerli yaaarlarla tanıştı. Ziyaretlerine gitti. İmza günlerini takip etti. Kendisini anlattı. Kariyer planlamasından bahsetti. Hatta yazarlardan biri, “Kendini Arayan Adam” adlı yeni eserinde Personel X’in öyküsüne de yer vereceğini söyledi. Çok sevinmişti.

5. Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Bölümlerini ziyarete gitti. Oradaki ünlü sporcularla ve hocalarla tanıştı.

6. Doğa şirketlerinin, alternatif doğa turu şirketlerinin, sportif etkinlik yapan kurumların, outdoor macera ve yarıoş şirketlerinin listesini çıkarttı. Hepsi ile yazışmaya ve tanışmaya başladı.

7. Gazetelerde “Doğa Etkinlikleri” ilgili yazı yazan köşe yazılarının kupürlerini kesip, ayrı ayrı dosyalamaya başladı.

8. Bu konuda yazan tüm köşe yazarları ile tanıştı. Mailler yolladı. Ziyaretler yaptı. Hepsi de kendini bu işe adayan adamın bu enteresan hayat değişiminden etkilenmişti.

9. Medyada yer alan “Doğa Etkinlikleri” ile ilgili haberlerin kupürlerini kesip, dosyaladı.

10. “Doğa Etkinlikleri” ile ilgili yerli ve yabancı dizileri takip etti.

11. Büyük bir şevk ve istekle ingilizce öğrenmeye başladı. (5 yılda mükemmel ingilizce, diğer 5 yılda mükemmel bir ikinci yabancı dil öğrenmeye yemin etmişti zaten) Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, Rusça…

Artık sana ve hayallerine göre ikinci yabancı dil ne olmalıysa, ona göre ikinci bir dil öğren.

12. Gazete, TV, Radyo ve internetteki “Doğa Etkinlikleri” ile ilgilenen
basın mensupları ile tanıştı ve iletişimi de kopartmadı.

13. Türkiye’nin en iyi ilk “Doğa Etkinlikleri” uzmanını öğrendi. Onlarla iletişime geçti. Gittikleri etkinliklerde, çadır kurmak, çanta taşımak ve asistanlık yapmak karşılığında, ücretsiz turlara katılmaya başladı. Bazılarında ise sadece yol masrafını vermesi yetiyordu. İnsanlar gezi boyunca hayatını doğaya adayan bu genç adamın öyküsünden etkileniyorlardı. Gezinin ve turun ilgi odağı olmak, ona daha fazla odaklanma imkanı verdi.

14. Türkiye’den Valilik ve Belediyelerin web sitelerini takip edip, taramaya başladı. Mesela Erzincan’da donmuş-buz tutmuş şelaleye tırmanma etkinliği gibi özlem duyduğu ve ilginç bulduğu etkinlikleri kaydetmeye ve bir dosyasını çıkartmaya başladı.

15. Animal Planet, National Gegraphic Channel, Discovery ve İz adlı belgesel, gezi, doğa ve macera kanallarını takip etmeye başladı.

16. Önce kendi bölge Milletvekilleri olmak üzere, tüm milletvekillerine bir tanışma maili yolladı. (Bölgelerindeki tanıtılmayı bekleyen enteresan doğa güzelliklerini tanıtabileceğini ve hatta oralara tur düzenleyeceğini anlattı. Milletvekillerini bazı turlara davet etti.

17. Türk Tanıtma Vakfı ile yöneticileri ile tanıştı, vakfın kitap ve broşürlerini aldı. Artık Türkiye’nin tanıtılmaya muhtaç tüm yerleri, etkinlikleri, değerleri ve ürünlerini ezbere bilecek hale gelmişti. Bu kadar değer içinde yaşayıp, kendisini değersiz gibi hissetmesine bir anlam veremedi.

18. Doğa sporları, gezi, av, macera, dalış, seyahat, fotografçılık ve belgesel dergilerini temin etmeye başladı. Bazılarına abone oldu.

19. “Doğa Etkinlikleri” ile ilgili internet sitelerini takip etti.

20. Doğa ve çevre koruma ile ilgili 3 derneğe üye oldu.

21. Bu arada günlük tutmaya da başlamıştı.

22. Bütün bunları yaparken, belli bir süre sonra (6 ay ile 1 yıl arasındaki bir sürede) çalışmalarına 1 ay ara vermesi gerekiyordu. Zaten 6 ay içinde çalıştığı işten ayrılacağını patrona söylemiş ve izin almıştı.

Bu süre zarfında daha önce öğrendiği, hatta gezi ve turlarına katıldığı Türkiye’nin en iyi ilk 10 “Doğa Etkinlikleri” şirketini ziyaret etti.

Şirketlerinde çalışmak istediğini söyledi. Zaten bir iki firmayı gözüne kestirmişti. Açıkçası oradaki patronlarda, katıldığı gezilerde, hayatını bu işe adayan genç adamdaki bu adanmışlıktan etkilenmişlerdi.

İlk teklifin Personel X’ten gelmesine sevindiler. Hele Personel X 6 aydan beri yaptıklarını anlatınca, hayat hedefini ve kariyer planı bu şirketi gösteren bu genç adamdan çok etkilendiler.

“Doğa Etkinlikleri” şirketlerden birinden asistanlık teklifi alan Personel X’in keyfine diyecek yoktu.

Zaten o kendini getir – götür veya temizlik – çaycılık gibi işlere bile hazırlamıştı.

Kabul edecekti zaten.

Gelecek hafta; Adrenalin başlıyor! Bekleriz Efendim.

Münir Arıkan
Düşünce Koçu
Munir@munirarikan.com