Marikan

Marikan DüşünDER

Okullarda çocuklarımıza sadece okuma ve yazma öğretmek yetmez, yetmiyor da zaten.

Evde, okulda, iş yerinde, askerlik döneminde, evlilik ve iş kurma döneminde… Kısaca hayatın en kritik dönemlerinde bizi abad eden tek şey düşüncelerimizin hızı ve kalitesidir.

Çatışma ve kriz yönetiminde ülkesel olarak başarılı olamıyoruz. Hep iş işten geçtikten sonra geliyor aklımız başımıza. Düşüncelerimiz yavaş, şu hızı ışık hızına çıkan küresel dünyada.

Geleceği anlayamıyor böyle olunca da geleceği tasarlayamıyoruz. Hep başkalarını taklitle geçiyor günümüz. Çünkü düşüncelerimiz kaliteli değil. İlk düşünen olmaktan, (düşüncenin yıllar yılı suç olduğu bu ülkede) maalesef hep korkmuşuz. İlk düşünen, ilk bulan, ilk keşfeden olamamışız bir türlü.

Marikan DüşünDER;
Okulda 80 yıllık eskimiş köhne bilgiler ve tozlu kitaplar yerine öğrencilerin taze dimağlarından çıkacak yepyeni kitaplarla ders yapılmasını,
Papağan gibi her söylenileni tekrarlayan öğrenciler yerine arslan gibi kükreyip, kendi mesajını vereni, kendi doğrusunu ortaya koyan özgür öğrenciler yetiştirilmesini önermektedir.

Düşünen bir nesil yetiştirilmesini önermektedir.

Dünü ve şimdiyi düşünen ama geleceği kurgularken, geleceğin nasıl bir insan beklediğinin bilincinde olacak ve sonunu düşünecek bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Kuruluş aşamasındaki Marikan DüşünDER;
Okullarımızda ana okulundan itibaren Etkili Düşünce ve Sıra dışı Düşünce dersi okutulması amacıyla,
Marikan Düşünce Derneği kuruluşuna karar verilmiştir.

Marikan DüşünDer; yasal sınırlar içerisinde her türlü etkinlik, kamuoyu oluşturma çalışması, sivil toplum örgütleri baskısı ve bilinçlendirme faaliyetleri ile Okullarda ana okulu, ilk ve orta öğretim’de her yıl her iki dönemde de en az haftada 2 saat Düşünce Dersi okutulması için çalışacaktır.

Marikan DüşünDer; Üniversitlerde ise acilen bir Düşünce Ana Bilim Dalı Başkanlığı (Düşünce A.B.D.) kurulması yönünde bilinçlendirme faaliyetleri yapacaktır.

2010 yılında en az 10 üniversitemizde, Düşünce Ana Bilim Dalı Başkanlığı kuruluşu için kamuoyu oluşturulacaktır.

Bu döneme kadar üniversitelerde; her yıl her iki dönemde de en az haftada 1 saat Düşünce Dersi okutulması için çalışmalar yapılacaktır.

2015 hedefi, ülkemizde en az 10.000 Düşünce Mühendisi yetiştirilmesidir ki bunların 1.000 tanesi Yüksek Düşünce Mühendisi olacaklardır.

Marikan DüşünDer; hayatını düşünce konusuna adayabilecek,
Düşünce yeteneğinin; gelişmenin ve ilerlemenin en önemli destekçisi olduğuna inanan gönüldaşlar aramaktadır.